We use cookies and other technologies on this website to enhance your user experience.
By clicking any link on this page you are giving your consent to our Privacy Policy and Cookies Policy.
সুষম (XUXAM) icon

সুষম (XUXAM)

' platformBuildVersionName= for Android

The description of সুষম (XUXAM)

সুষম কোনো ইউনিক'ডত অসমীয়া লেখা সঁজুলি নহয়। সুষমৰ জৰিয়তে ইউনিক'ডত অসমীয়া লিখিব পৰা নাযায়৷ সুষম হৈছে এটা সঁজুলি যাৰ জৰিয়তে অসমীয়া ইউনিক'ডত লিখা লেখা সমূহত থকা বিভিন্ন খেলি-মেলি বিলাক আঁতৰ কৰি লেখাবোৰক এটা সুষম অৱস্থালৈ নিব পৰা যায়। সাধাৰণতে আমি ব্যৱহাৰ কৰি থকা অসমীয়া লিখন সঁজুলি সমূহে প্ৰত্যেকেই ভিন্ন-ভিন্ন প্ৰক্ৰিয়াৰে কাম কৰে আৰু এই বিভিন্ন সঁজুলি বিলাকৰ নিজৰ-নিজৰ বেলেগ-বেলেগ বৈশিষ্টৰ কাৰণে অসমীয়া লেখাবিলাকত বিভিন্ন (লিখকৰ অলক্ষিতে) খেলি মেলি ৰৈ যায়৷ এনেধৰণৰ খেলি-মেলি বিলাকৰ কাৰণে অসমীয়া লেখা সমূহ ভাগ-ভাগ হৈ পৰিছে৷
বহু ক্ষেত্ৰত দেখা যায় যে ইউনিক'ড পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰি লিখা অসমীয়া লেখাত "ৰ" সংযুক্ত থকা যুক্তাক্ষৰত ব্যৱহাৰ কৰা "ৰ" টো অসমীয়া "ৰ" নকৰি বঙালী "র" ব্যৱহাৰ কৰা হয়৷ যেনে "প্ৰ" লিখিবৰ কাৰণে "প + ৰ" ব্যৱহাৰ কৰিও লিখিব পাৰি আৰু "প + র" ব্যৱহাৰ কৰিও লিখিব পাৰি৷ বহু বঙালী মূলৰ চফ্টৱেৰে জোৰ-আকাৰে (Link) দিব লগীয়া 'ৰ' টো বঙালী 'র' বহুৱাই দিয়ে যিহেতু সেই 'র' টো দেখা পোৱা নাযায় কিন্তু যুক্তাক্ষৰটো ঠিকেই দেখা পোৱা যায়৷ ইয়াৰ উপৰিও "ড়", "ঢ়", "য়" আখৰ কেইটাৰ ক্ষেত্ৰত কিছুমান খেলিমেলি ৰৈ যায় যিটো সাধাৰণ লিখোঁতা জনৰ চকুত নপৰে বা ধৰা নিদিয়ে৷ ঠিক সেইদৰে লিখিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা চফ্টৱেৰৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি "ো" আৰু "ৌ" লিখোঁতে ইয়াৰ গঠন ভিন্ন চফ্টৱেৰৰ বেলেগ-বেলেগ হোৱা দেখা যায়৷
ওপৰোক্ত সমস্যা বিলাকৰ বাবে অসমীয়া ইউনিকোড লেখাসমূহ ভাগ-ভাগ হৈ পৰিছে আৰু যাৰ ফলত ইণ্টাৰনেটত চাৰ্ছ-ইঞ্জিনত (Search-engine) কোনো তথ্য বিচাৰিলে সকলো বিলাক তথ্য বিচাৰি পোৱা নাযায়৷ বহু ক্ষেত্ৰত কিছু অসমীয়া লেখা ইণ্টাৰনেট চাৰ্ছ-ইঞ্জিন (Search-engine) বিলাকে বঙালী তালিকাৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা দেখা যায়৷
সুষম হৈছে ইউনিক'ড পদ্ধতিৰ বিভিন্ন লিখন সঁজুলিৰে লেখা অসমীয়া লেখাবিলাকত থকা ওপৰোক্ত খেলি-মেলি বিলাক আঁতৰাই অসমীয়া লেখাক এক সুষম আৰু সম্পূৰ্ণ অসমীয়া পৰ্য্যায়লৈ নিব পৰা এটা অতিকে সহজ সঁজুলি৷
আহক আমি অসমীয়া ইউনিক'ড লেখাবোৰ বঙালী "র" মুক্ত কৰোঁ৷
Show More

সুষম (XUXAM) Tags

Add Tags

By adding tag words that describe for Games&Apps, you're helping to make these Games and Apps be more discoverable by other APKPure users.

Additional Information

Advertisement
Previous versions
Comment Loading...
Ooops! No such content!
Recommended
Download
APKPure App