UnitPrice:Find Best Retail Buy icon

UnitPrice:Find Best Retail Buy APK

  • Author:

    Unit Price

  • Latest Version:

    1.0

  • Publish Date:

    2016-03-27

The description of UnitPrice:Find Best Retail Buy

Unitprice.in is a platform that helps buyers to know different variants of grocery products that are available in market today. It helps users find the best product variants that they can save on as per their need. It also provides an opportunities to retail stores to list their best priced products at unitprice.in.

At unitprice.in, users can search for wide range of products that includes Grocery, Health & Personal care, Household, Staples, Dairy, Beverages, Baby, Stationary and many more...

Unitprice.in helps buyers to save money by enabling them to choose the right product.

But, Why knowing unit price or unit cost of a product can be beneficial before buying?

Let us start with the definition of "Unit Price"

The "Unit Price" tells you the cost per liter/milliliter, per kilogram/gram, per meter/centimeter, per piece, per sheet etc.. of what you want to buy. Comparing Unit Prices can be a good way of finding which is the "best buy". Of course it doesn't tell you about the quality of product which you are buying, but it can help you in making a decision.

Today in market, you find products which are available in different variants which vary in size, quantity and price. Sometimes you pay more when you buy a highter volume or quantity of a product and sometimes you end up paying more on lower quantity. Have you ever thought about this? Generally, we have a perception that whenever we buy in bulk we pay less. But, that's not always the case!

Let's understand this with an simple example.

Suppose, you want to buy a "Fanta" soft drink bottle. As of writing this page, Fanta bottle is available in four different packs(sizes): 2 liter, 1.75 liter, 1.25 liter and 600 ml pack. So, which one would you buy? You may buy based on your requirement. Did you think at this stage how much you actually pay for the one that you would buy? Let's check the MRP price of the different fanta bottles.

Fanta Bottle 600 ml costs Rs. 34
Fanta Bottle 1.25 ltr costs Rs. 55
Fanta Bottle 1.75 ltr costs Rs. 65
Fanta Bottle 2 ltr costs Rs. 80

Now, let's say, you buy a 600ml bottle. Did you think how much you pay per liter when you buy a 600ml bottle of fanta? Now, Let's check the unit price of the different fanta bottles.

Fanta Bottle 600 ml costs Rs. 56.67 per ltr
Fanta Bottle 1.25 Ltr costs Rs. 44 per ltr
Fanta Bottle 1.75 Ltr costs Rs. 37.14 per ltr
Fanta Bottle 2 Ltr cost 40 Rs. per ltr

So, the 600 ml Fanta bottle, which you chose to buy, actually costs you Rs. 56.67 per liter. And that's the maximum cost per liter that the company charges for the Fanta.

The lowest cost per liter is Rs. 37.14 and that you get when you buy 1.75 liter bottle.

Did you notice one thing here? Most of the time, We tend to buy higher volums thinking that we can save on it. but, that's not always the case! Remember? In this example, the highest volumn bottle is 2 Liter and that's actually costs 40 Rs. per liter, higher than the lowest cost per liter which is Rs.37.14.

Hope, now, it will be clear why checking unit price can be benefial before buying.

We, at unitprice.in, help buyers to make decision. We let you know the unit price of different products variants and show comparison among them. For a particular brand of products, you can know the unit price/cost of the different products variants and make your decision. We have wide range of grocery, personal care, baby care, beverages, fruits, vegetables, dairy products in our database that you can search in.

Happy Savings!
Unitprice.in

Show More
Advertisement
Comment Loading...
Ooops! No such content!
UnitPrice:Find Best Retail Buy Tags
Add Tags

By adding tag words that describe for Games&Apps, you're helping to make these Games and Apps be more discoverable by other APKPure users.

Popular Apps In Last 24 Hours
Download
APKPure App