Mucit icon

Mucit APK

  • Author:

    Fatih KENARLI

  • Latest Version:

    1.0

  • Publish Date:

    2017-10-20

The description of Mucit

Genrich Saulovich Altshuller ve meslektaşları tarafından 3 milyondan fazla patentin incelenmesi sonucu, mantığa ve verilere dayalı sorun kalıplarına odaklanan sistematik bir çözüm yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemin adı TRIZ olup, Rusça "теория решения изобретательских задач" kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır ve dilimizde "Yaratıcı Problem Çözme Teorisi" anlamına gelmektedir.

TRIZ ile algoritmik yaklaşımlar kullanılarak eski sistemlerin iyileştirilmesi ve yeni sistemlerin geliştirilmesi sağlanır. Bu amaca ulaşmaya çalışırken iyileştirmeye çalıştığımız bir takım değerler ve buna karşılık fedakârlıkta bulunmamız başka değerlerle karşılaşırız. Örneğin; bir aletin dayanıklılığını artırılmaya çalışıldığında ağırlıktan ödün verilerek yeni bir problem ortaya çıkması gibi. Bu tip problemler yaratıcılık problemi olarak adlandırılmaktadır. Yaratıcı çözümler, bu fedakarlıkları en aza indirerek amaçlanan değere ulaşmamızı sağlarlar. Bu çelişkilerin belirlenmesi için sistem yaklaşımları ya da ayırma prensipleri, hata analizleri yapılabilir.

TRIZ, şirketlerde hızla yayılma göstererek inovasyon süreçlerinde, proje yönetimi ve risk yönetimi gibi alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca araç sektöründe, havacılık sektöründe ve teknoloji sektöründe birçok firmanın geliştirme aşamalarında TRIZ'i kullandığı bilinmektedir.

Sözü geçen 3 milyondan fazla patentin incelenmesi sonucu 40 farklı parametre belirlenmiştir. Bu parametreler, 39a 39luk bir matris oluşturacak şekilde "Çelişki Matrisi"ni oluşturur. Bu matriste iyileştirilmeye çalışan değerlere karşılık gelen olası çelişkiler gösterilir. Çözülmek istenen problemde karşılaşılan çelişkiler genel bir şekilde temsil edilerek çözüm alternatifleri elde edilir. Daha sonra bu genel çözüm alternatifleri uygun bir şekilde çözülmek istenen özel probleme uyarlanır.

İnternet üzerindeki açık kaynaklardan faydalanılarak yazılan MUCİT programı, iyileştirilmeye çalışılan özellik ile saptanılan çelişkinin kesiştiği matris hücresinde çözüm yöntemi olarak kullanılabilecek alternatif yaratıcı çözümlerin ana başlıklarını karşınıza getirir.

Programın internet bağlantısıyla sunucu üzerinden hizmet veren bu sürümü ücretsizdir ve reklam içermektedir.

Ülkesine değerli bir katkı sağlamaya hevesli olan bütün mucit ruhlu insanlar için hazırlanmıştır.
Show More
Advertisement
Comment Loading...
Be the first to comment.
Popular Apps In Last 24 Hours
Download
APKPure App