We use cookies and other technologies on this website to enhance your user experience.
By clicking any link on this page you are giving your consent to our Privacy Policy and Cookies Policy.
İŞ ÖRNEKLEMESİ icon

İŞ ÖRNEKLEMESİ

16 for Android

The description of İŞ ÖRNEKLEMESİ

İş örneklemesi; birden fazla çalışma yerinde, önceden sınıflandırılmış ve tanımlanmış olan olayların ortaya çıkma sıklığının, rassal ve anlık gözlemlerle belirlenmesidir.

İş örneklemesinin amacı, iş süreçleriyle ilgili gözlem yapılan yerlerdeki çalışanların ve/veya üretim araçlarının görevlerin gerçekleştirilmesi sırasında meydana gelen planlı ya da plandışı olayların (faaliyet ve beklemeler) dağılımını ortaya çıkartmak suretiyle kayıp zamanları tespit etmektir. Yani bir anlamda işletmelerde iş süreçleriyle ilgili akış türleri dağılımını gösteren bir fotoğraf çekmektir. Böylece nerelerde ne tür iyileştirmeler yapmak suretiyle verimliliği artırabiliriz ve maliyetleri iyileştirebiliriz sorularına verilebilecek cevaplar net olarak ortaya konulmuş olur.

Ayrıca standart zamanların hesaplanmasında gerekli olan ek akış dilimleriyle ilgili pay belirlenir. İş örneklemesinin bir diğer amacı da gerek üretim aracı ve gerekse iş gücü kapasitesi hesaplamalarına veri sağlamasıdır. Ayrıca norm kadro hesaplamalarında gerekli olan, çalışanların fiziksel iş yükü de iş örneklemesi gözlemleriyle tespit edilebilir.

İş örneklemesinin uygulama adımları şöyledir:

* Amacın belirlenmesi
* Gözlem yerlerinin belirlenmesi
* Gözlenecek insan ve/veya üretim aracı sayısının belirlenmesi
* Gözlem günü sayısının belirlenmesi
* İstatistiksel olarak toplam gözlem sayısının belirlenmesi
* Günlük tur sayısının belirlenmesi
* Gözlem yapılacak her gün için tur sayısı kadar rassal gözlem zamanlarının belirlenmesi
* Belirlenen gözlem zamanlarında tur atılarak gözlemlerin yapılması
* Yapılan gözlemlerin yeterli olup olmadığının test edilerek yeterli ise gözlemlerin tamamlanması ve değerlendirmelerin yapılması
* Sonuçların bir hesap tablosunda sunuma hazır hale getirilmesi

İş örneklemesi programı, 4. Adımdan itibaren izleyen bütün adımları otomatik olarak yapan bir programdır. Gözlemci sadece tur zamanlarında 8. Adımda ifade edilen akışı gerçekleştirir.

Programın yararlarını, ancak iş örneklemesi eğitimi almış, bununla birlikte planlama ve değerlendirme güçlüğü nedeniyle uygulayamamış ya da bu özveriyi göstererek uygulamış olan etütçüler bilebilir.

Programın kullanımına ilişkin daha detaylı bilgi için lütfen hassanaydin@gmail.com adresine yazınız.
Show More

İŞ ÖRNEKLEMESİ Tags

Add Tags

By adding tag words that describe for Games&Apps, you're helping to make these Games and Apps be more discoverable by other APKPure users.

Additional Information

Similar to İŞ ÖRNEKLEMESİ
Comment Loading...
Ooops! No such content!
Popular Apps In Last 24 Hours
Download
APKPure App