History of SMS and Phone Call icon

History of SMS and Phone Call APK

5 votes, 4.2/5
  • Author:

    Murat Yaşar

  • Latest Version:

    1.4

  • Publish Date:

    2016-06-26

The description of History of SMS and Phone Call

This is an application which logs your sms messages and phone calls. It is a very simple app that will show you sent - received sms message logs and incoming - outgoing phone call logs.

In the setting section you can specify whether or not to log sms and phone calls. You can also specify language of the log display screens. For now only English and Turkish languages are available.

If you set your phone locale as Turkish, the application is going to show up in Turkish, otherwise in English.

The application is going to request four permissions from you in order to work correctly. These are; to send and view SMS messages, to access your contacts, to make and manage phone calls, to access photo - media - and files on your device.

If your device runs on pre Marshmallow version, these requests will be requested at installation time otherwise will be requested when the application first launches. The application does not have to run all time but you have to launch at least once after installation. After first launch, you can close the application and you can open when you want to see the logs.

You can also export log details as CSV file.

This is my third app in the play store. You can find more information and screen capture in the following url which is my blog entry related to this application.

http://www.yasarmurat.com/blog/145/sms-and-phone-call-logs-android-application/

You can send me an e-mail by using action bar (Send E-Mail To Developer) option.

Designed and Developed by Murat YAŞAR
http://www.yasarmurat.com
@muratyasar

-----------------------------

Bu uygulama sms mesajlarınızı ve yapilan telefon görüşmelerinin bilgilerini kayıt altına alır. Ayarlar kısmından sms ve telefon görüşme bilgilerinin kayıt altına alınıp alınamayacağını belirleyebilirsiniz. Ayrıca tutulan kayıt bilgilerinin gösteriminde hangi dilin kullanılacağını belirleyebilirsiniz. Şimdilik Türkçe veya İngilizce seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz. Telefonunuzun bölge ayarlarını Türkçe seçerseniz program menüleri Türkçe olarak görünür. Diger bölge seçimlerinde İngilizce olarak görünecektir.

Program düzgün bir şekilde çalışabilmek için 4 tane yetki isteğinde bulunacaktır. Bunlar sırası ile; SMS iletileri gönderme ve görüntüleme izni, kişilerinize erişme izni, telefon aramaları yapma ve çağrıları yönetme izni, cihazınızdaki fotoğraflara - medyaya ve dosyalara erişme izni olarak karşınıza gelecektir. Eğer android telefonunuzda Marshmallow öncesi versiyonlardan birisini kullanıyorsanız bu izin istekleri programı telefonunuza yükleme esnasında sorulacaktır. Marshmallow ve sonrası versiyonları kullanıyorsanız bu izin istekleri uygulamayı ilk çalıştırdığınızda sorulacaktır.

Uygulama sürekli açık tutulmak zorunda değildir fakat yüklendikten sonra en az bir kere çalıtırılmalıdır. Uygulamayı en az bir kere çalıştırdıktan sonra kapatabilirsiniz. SMS veya telefon kayıtlarını görmek istediğinizde uygulamayı açabilir ve istediğiniz bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca kayıt bilgilerini csv dosya formatında dışarıya aktarabilirsiniz.

Bu benim play store da bulunan üçüncü uygulamamdır. Uygulama ile ilgili yazdığım ve ekran görüntüleri ile açıklama yaptığım blog yazısı için aşağıdaki web site adresine bakabilirsiniz.

http://www.yasarmurat.com/blog/145/sms-and-phone-call-logs-android-application/

Bana e-posta göndermek için (Uygulama Geliştiriciye E-Posta Gönder) menü öğesini kullanabilirsiniz.

Murat Yaşar tarafından tasarlanıp geliştirilmiştir.
http://www.yasarmurat.com
@muratyasar

Show More
Similar Or Related
More From Developer
Popular Apps In Last 24 Hours
Download
APKPure App