Diriliş Ertuğrul İzle icon

Diriliş Ertuğrul İzle APK

The description of Diriliş Ertuğrul İzle

İzlenme rekorları kıran Diriliş Ertuğrul dizisine ait bölüm ve fragmanları bu uygulama üzerinden takip edebilirsiniz.

Orta Asya bozkırlarında, Horasan'da, Aral Gölü civarında yaşayan Türk boyları; Cengiz Han'ın Moğol boylarını tek çatı altında birleştirip Sibirya'dan Vietnam'a, Macaristan'dan Japon Denizi kıyılarına kadar olan bölgede büyük bir imparatorluk kurması ve buralarda yaşayan bütün milletlere zulüm ve katliam uygulamasından dolayı Anadolu'ya kaçarlar. Kayı Boyu da; doğudan kopup Anadolu'ya gelen Türk boylarından , Alpleri ile çıktığı bir av sırasında Halime Sultan isimli genç bir kızı, o kızın babasını ve kardeşini Tapınak Şövalyeleri'nin elinden kurtarır ve obaya getirir. Ertuğrul Gazi bu kıza aşık olur. Kayı Obası Halime Sultan'ın babasının Selçuklu Devleti sultanı Alaaddin Keykubat'ın kardeşi olduğunu ise sonradan öğrenir. Tapınakçılar, kendi çıkarlarınada uygun olduğu için Halime ve ailesini sultana teslim edilmek üzere Selçuklu Devleti komutanı Kara Toygar'a vermek istemişlerdir, fakat Ertuğrul Gazi buna engel olmuştur. Kara Toygar onları alabilmek için, başında Ertuğrul Gazi'nin ağabeyi Gündoğdu'nun olduğu kervanı basıp, Gündoğdu'yu kaçırır. Ertuğrul Gazi, bir başka Selçuklu Devleti komutanı Afşin Bey ile Kara Toygar'a takas sırasında tuzak kurar ve onu yakalarlar.

Kayı Boyu, Anadolu'ya gelince bir süre burada kaldı. Zamanla Anadolu'da yerleştiklegöç kararı çıkar. Çünkü Halep Emirliği, Antakya ve Amanos Dağları'nda hüküm süren, Kudüs'ü geri almak isteyen Tapınakçılar'la mücadele içindedir ve Tapınakçılar'ı Ortadoğu'dan kovmak için güç toplamaktadır. Kayı Boyu gibi savaşçı ve dirençli bir boyun bu durumda Halep'e gelmesi, çok mantıklı bir fikirdi. Ertuğrul Gazi ve Alpleri, önceden Halep'e gidip, yurt tutup obaya dönerler. Şimdi ise Süleyman Şah'ın teşekkür mesajını götüreceklerdir. Ayrıca Halime Sultan ve aileside Halep'e götürüleceklerdir. Ama Halep Sarayı'na sızan Titus ve Nasır gibi Tapınakçılar bu duruma engel olmak için ellerinden geleni yaparlar. Aynı zamanda Kayılar'ın hain üyesi olan ve obanın beyi olmak için Tapınakçılar'la işbirliği yapan Kurdoğlu da, elinden geleni yapmaktadır. Nitekim, Halep Emiri el-Aziz'i pasif duruma düşürerek idareyi ele alan Tapınakçı taraftarları, sözde Müslüman gibi görünüp, Ertuğrul Gazi'yi, Tapınakçılar'la işbirliği yapan bir hain olarak gösterirler ve Kayılar'ın Halep'e girmesine izin vermezler. Halep Emiri el-Aziz, Halime Sultan'a aşık olur ve onunla evlenmeye karar verir. Bu durumu öğrenen Ertuğrul Gazi, Halime Sultan'ı kurtarmak ister, fakat yakalanır. İdam edileceği sırada, el-Aziz Ertuğrul Gazi'yi bağışlar. Bunun üzerine Halep askeri kılığındaki Tapınakçılar el-Aziz''i ve Ertuğrul Gazi'yi öldürmek isterler, ama alpler yetişirler ve Tapınakçılar etkisiz hale getirilir. Böylece el-Aziz gerçekleri görür ve Kayılar'ın büyük bir dostu olur. Obadan önce Halep'e gelen Ertuğrul Gazi ve Alpleri, Tapınakçılar'ın oyununu bozmuş ve yurtlarını kurtarmışlardır. Tabii başka zorluklarda vardır. Bunlardan en büyüğü, Halep'e gelirken, Tapınakçılar'ın Ertuğrul Gazi ve Alplerine konakladıkları yerde tuzak kurmaları neticesinde Alplerden Turgut'u ele geçirmeleri ve onu bir tür uyuşturucu ile kendi saflarına çekmeleridir. Ertuğrul Gazi'nin ağabeyi Gündoğdu, alpleri ile bir Selçuklu Devleti kervanına eşlik ederken, Tapınakçılar bu kervana saldırırlar ve Tapınakçılar bozguna uğrar. Turgut Gündoğdu ve askerleri tarafından yakalanıp iyileşmesi için obaya getirilir.

Ertuğrul Gazi: Süleyman Şah ve Hayme Ana'nın oğlu, Sungur Tekin ve Gündoğdu'nun kardeşi, Dündar'ın ağabeyi, Halime Sultan'ın eşidir. Osmanlı Devletinin kurucusu olan Osman Bey'in babasıdır. Cesur, zeki, güçlü ve yetenekli bir alptir. Gündoğdu ile anlaşmazlığa düşerek kendisine inanlarla birlikte Bizans sınırına göç etmiştir.

Halime Hatun: Ertuğrul'un eşi, Selçuklu Şehzadesi Numan'ın kızı, Yiğit'in ablasıdır. Osman Bey'in annesidir.

Show More
Advertisement
Comment Loading...
Be the first to comment.
Popular Apps In Last 24 Hours
Download
APKPure App