ספר הכוזרי icon

ספר הכוזרי APK

17 votes, 4.5/5
  • Author:

    Jewish apps

  • Latest Version:

    1.0

  • Publish Date:

    2015-05-18

The description of ספר הכוזרי

ספר "הכוזרי" הוא חיבורו הפילוסופי של רבי יהודה הלוי (ריה"ל), שנכתב בשנת 1139. הספר נקרא במקורו הערבי "הספר להגנת הדת המושפלת והבזויה"( כתאב אלחגה ואלדליל פי נצר אלדין אלדליל), ובתרגומו העברי של יהודה אבן תיבון, התרגום העברי הראשון של הספר, הוא מכונה "ספר הכוזרי". הספר כתוב בצורת שיחה בין מלך הכוזרים וחכם יהודי על יסודות היהדות. סיפור גיורם מרצון של הכוזרים כמה דורות קודם לכן, משמש את המחבר כרקע ובסיס לדמות מלך כוזר. ספר הכוזרי נחשב אחד מעמודי התווך של הפילוסופיה היהודית בפרט, ושל מחשבת ישראל בכלל
יש דבר שאינו מפסיק לזוז אף פעם – הזמן! כדאי לנצל אותו! לְמה?! כדי לקיים את שליחותינו בעולם , להתחבר אל האלוקים ללמוד תורה! "... כי הם חיינו ואורך ימינו...!!!"

ההתפתחות הטכנולוגית מאפשרת לנו לנצל רגעים "מתים" כמו נסיעות, המתנה בתור וכו', בלימודי קודש בלי הצורך להיסחב עם ספרים ולדפדף בדפים. כן, גם לימוד תורה מתוך אפליקציית ילקוט יוסף הינה חשובה עד למאד.

מומלץ להוריד ולשתף ולזכות עוד ועוד אנשים כמו שאומר הצדיק בעל הרוקח: "אין הזכות כמזכה הרבים"
אפילו אדם פשוט ביותר :כיוון שהוא מזכה הרבים: מעלתו עצומה בשמיים.אין מצווה אדירה יותר מזו.

הספר, המורכב מחמישה חלקים הנקראים מאמרים, מתאר את עיקרי אמונת היהדות ומגן עליהם, בתקופה בה היהדות נמצאת בין הפטיש הנוצרי לבין הסדן המוסלמי, ובמתקפה הן מצד הפילוסופיה והן מצד הקראות. הספר עושה שימוש חיצוני-מסגרתי במתודולוגיה האפלטונית של הדיאלוג, עם פרשנות מעט שונה למושג דיאלוג, ומבחינה פנימית-תפיסתית מרבה ריה"ל לעשות שימוש בתפיסות האריסטוטליות, על אף שהוא מתנגד אליהן, לטובת הרעיונות שהוא דוגל בהם.

בדרך של דיאלוגים בין מלך הכוזרים שמחפש לו דת חדשה, לבין החכם היהודי (רבי יצחק אלמנגרי, בעברית: המנגרי, או כפי שספרים מאוחרים יותר שמצטטים אותו מעתיקים רבי יצחק הסנגרי, המכונה "החבר", שיש המייחסים לו את יסודו של ספר הכוזרי) שמתאר לו את היהדות, מראה ריה"ל בנין שלם של אמונה יהודית שאיננה מתבססת על לוגיקה פילוסופית קרה, אלא על התגלות נבואית היסטורית, שאיננה סותרת את החשיבה הרציונלית, ואסור לה שתסתור אותה. באמצעות שאלותיו וחקירותיו של מלך כוזר, מתעמת ריה"ל עם דתות, אמונות ודעות פילוסופיות שונות, ומציג את עמדת היהדות בנושאים אלו, על פי תפיסתו. בניגוד לספרים פילוסופיים תאורטיים, ספר זה תוסס וחי, ומאתגר את הקורא להמשיך לקרוא בו בשל צורניותו, סגנונו ותוכנו. בספר ניכרת ידיעתו העמוקה של ריה"ל במכמני היהדות, השכלתו הפילוסופית הרחבה, כמו גם הבנתו המדעית ומקצועו (רופא).

הספר מתחיל במלך כוזר החולם חלום החוזר על עצמו כל לילה ובו נאמר לו שכונותיו רצויות אך מעשיו אינם רצויים. מכיוון שהמלך מקיים את דת הכוזרים בשלמותה הוא מבין שיצטרך לחפש את המעשה הרצוי במקומות אחרים. תחילה הוא נפגש עם הפילוסוף. מלך כוזר מסכים עם דבריו אך הם סותרים את דברי החלום ולכן הוא נפגש קודם עם הנוצרי ואחר כך עם המוסלמי, והוא אינו מרוצה מהתשובה של שניהם. בלית ברירה הוא נפגש עם החבר - היהודי שמייצג את הדת הבזויה. הוא מוצא טעם בדבריו ולכן חוקר ושואל אותו שאלות. בהמשך המלך וכל עמו מתגיירים. לאחר מכן המלך ממשיך לדון עם החבר.

ספר זה הפך להיות לאבן דרך חשובה של ההגות היהודית לדורותיה, והיה נפוץ אצל הוגי דעות רבים, ואף במסגרת הלימוד המסורתי. הרב צבי יהודה קוק הרבה להדגיש את חשיבות לימוד הספר והיה מצטט מדברי הגאון מווילנה שאמר על ספר הכוזרי "שהוא קדוש וטהור ועיקרי אמונת ישראל ותורה תלויים בו"‏. לכן ספר זה תופס מקום מרכזי בלימודי האמונה והמחשבה הסדירים בישיבות הציוניות.

Show More
ספר הכוזרי APK Version History
Request ספר הכוזרי UpdateRequest Update
ספר הכוזרי 1.0 for Android 2.3.4+ APK Download

Version: 1.0 (5) for Android 2.3.4+ (Gingerbread MR1, API 10)

Update on: 2016-01-20

Signature: e44763a669eae706121c8fc5370094659a310c9b ספר הכוזרי 1.0(5) apk safe verified

APK File SHA1: 6179d371db9b706b538d78fc4798be9f93986722

What's new: הוספנו לאפליקציה20 תחנות רדיו יהודיות ש More...

Download APK(3.3 MB)

Popular Apps In Last 24 Hours
Download
APKPure App