ÇANDAĞI KÖYÜ icon

ÇANDAĞI KÖYÜ APK

2 votes, 5.0/5
  • Author:

    -------1

  • Latest Version:

    0.1

  • Publish Date:

    2016-04-06

The description of ÇANDAĞI KÖYÜ

Bölgenin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Bu bölgeye M.Ö 1200-1546 yılları arasında Paflagonyalılar hâkim olmuştur. Paflagonyalılar bölgenin ilk yerleşenleri ve kurucuları sayılmaktadır. İskender, M.Ö 336-323 yıllarında kısa bir süre bölgeye egemen olmuş, Sinop ve çevresini istila etmiştir. M.Ö I. Yüzyıldan itibaren bölge, Roma imparatorluğunun hâkimiyeti altına girmiştir. 395 yılında Roma imparatorluğunun ikiye bölünmesiyle bölge Doğu Roma (Bizans) hâkimiyetinde kalmıştır. 1105 yılında bölgenin bir bölümüne Danişmentliler hükmetmişlerdir
Sinop ve çevresi 1214 yılında Trabzon Rum imparatorluğuna bağlanmıştır. 1277 yılında Selçuklu komutanlarından Pervane M. Süleyman bu bölgeyi Trabzon Rum imparatorluğundan alarak Selçuklu Devletine bağlamıştır. 1322 yılına kadar Pervaneoğulları bu bölgede bağımsız olarak hareket etmişlerdir. 1322’de bölge, yine bir Türk beyliği olan Candaroğulları’nın eline geçmiştir. Ancak Osmanlı padişahlarından II. Murat Candaroğullarından Sinop hariç bölgenin bütün topraklarını Osmanlıya katmıştır. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet Sinop’u da almış ve bölge tamamen Osmanlı topraklarına katılmıştır. Kastamonu’nun Osmanlı ülkesine katılmasıyla Sinop ili toprakları içinde buluna Durağan, Boyabat ve Gerze Kastamonu sancağına bağlanmıştır. Kastamonu eyalet olana kadar Sinop dâhil bu bölge Kastamonu sancağına bağlı kalmışlardır
A.ÇANDAĞI’NIN TARİHİ
I. Çandağı’nın Adı, Çandağı,lıların Menşei ve Çandağı’nın Yeri
1.Adı
Çandağı köyü, 1750’li yıllarda kurulmuştur. Köy şu anda Sinop’un Durağan ilçesine bağlı bir köydür. Köye “Çandağı” ismimin verilme nedeni hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ancak köy halkından elde edilen bilgilerle açıklamaya çalışalım.
Köye “Çandağı” isminin verilmesi ile ilgili olarak köylülerce en yaygın anlatılan bir kilise çanıdır. Bugün ambar tepesi olarak bilinen mevkide eski zamanlarda bir kilise varmış. Bu kilise “Karacakese” ismiyle anılıyormuş. Bu kilisenin büyük bir de çanı varmış. Karacakese kilisesinden çalınan çan karşısında ki Akçakese köyünde ki kiliseden duyulur ve buradan da çan çalınırmış.[1] İşte anlatılan bu çana binaen köye bu ismin verildiği görüşü öne çıkmaktadır. Ancak araştırmamız da bu kilise hakkında herhangi bir bilgi elde etmemiz mümkün olmadı.
“Çandağı” isminin de ne zamandan beri kullanıldığı bilinmemektedir. Ancak Çandağılılardan önce bu bölgede gayr-i Müslimlerin yaşadığı bilinmektedir. Ama bunların döneminde bu bölgenin hangi isimle anıldığı bilinmemektedir. Bizim kanaatimizce kiliseye atfen “Karacakese” ismi kullanılmış olabilir. Fakat bu bilgi tahminden öteye geçmemektedir.
Çandağı köyü, 1986 yılına kadar Karakoyun köyünün mahallesi konumundaydı. Ancak bu tarihten sonra köy olmuştur. Köy olduğu dönemde isminin de değişmesi gündeme gelmiştir. O zamanlar Sinop valisi olan Şükrü Ergün Özakman’ın soyadının köye isim verilmesi kararlaştırılmıştır. Ancak bu istek meclisten geri dönmüş kabul görmemiştir. Yerel gazetelerde bunun haberi çıkmış fakat resmi olarak bir geçerliliği olmamıştır.
2.Çandağılıların Menşei
Çandağı köyü,nün menşei hakkındaki bilgiler de sınırlıdır. Köye gelip yerleşmeden önceki durumları hakkında fazla bir bilgiye ulaşmak mümkün değildir. Ancak sözlü nakillerden ulaşabildiğimiz bilgilerle yetinmek durumundayız. Şimdi bizde bu bilgiler ışığında Çandağı köyü,ne yerleşenlerin nerden geldikleri ve niçin burayı tercih ettiklerine kısaca değinelim.
Köye ilk gelip yerleşen “Haco” lakaplı kişidir. Bilgi aldığımız kişiler köye ilk gelenin Haco olduğu konusunda hemfikirdirler. Haco’nun köye Karakoyun köyünden geldiği söylense de bu kesin değildir. Haco bu bölgenin boş olduğunu görmüş ve bugünkü köyün alt kısmında yer alan suyu da görünce buraya yerleşme kararı almıştır. Böylece köy iskâna açılmıştır.
Show More
ÇANDAĞI KÖYÜ APK Version History
Request ÇANDAĞI KÖYÜ UpdateRequest Update
ÇANDAĞI KÖYÜ 0.1 for Android 2.3.2+ APK Download

Version: 0.1 (1459982655) for Android 2.3.2+ (Gingerbread, API 9)

Update on: 2016-08-31

Signature: 943bc6e0827f09b050b02830685a76734e566168 ÇANDAĞI KÖYÜ 0.1(1459982655) apk safe verified

APK File SHA1: 8ce295324f2e15c4a10eff52ed85e550081e1b28

Download APK(6.8 MB)

Similar Or Related
Popular Apps In Last 24 Hours
Download
APKPure App